П`ятниця, 17.05.2024, 13:36
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Поради учню | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0
    Сайт вчителя хімії Базик В. В.

    Як проводити хімічні досліди

     

    Алгоритми складання рівнянь реакцій та роз`вязання задач

     

    Підготовка до олімпіад

     

    Електоронні ресурси, що знадобляться у навчанні

     

    Звернення до випускників

    Я хочу звернутися до випускників з переконанням у соціальній значи­мості отриманих знань з хімії.

    Шановний старшокласнику середньої загальноосвітньої школи!

    Незабаром настане час твого всту­пу до самостійного життя. Протя­гом десяти років до цього тебе готу­вала школа. Ти прощаєшся зі шкіль­ними уроками, серед яких були твої улюблені. Знання, отримані на уро­ках, ти будеш використовувати у сво­єму житті. І чи не найважливішими будуть у твоєму повсякденному жит­ті знання з. хімії, бо багато з тих хі­мічних речовин, з якими ти ознайо­мився на шкільних уроках хімії, су­проводжують тебе постійно. І серед них та, без якої неможливе життя на Землі. Це про неї сказав французький письменник Сент-Екзюпері: «У тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насо­лоджуються, не відаючи, що ти таке. Неможливо сказати, що ти необхідна для життя, ти саме життя... Ти най­більше багатство у світі».

    Ти, звичайно, здогадався, що цією речовиною є вода. Про будову її мо­лекули ти, може, будеш пам'ятати. Але знання про головні її властивості тобі знадобляться вжитті. Пам'ятаєш, що вона серед відомих природних речовин має найбільшу теплоєм­ність, а в разі перетворення з рідини на твердий стан (лід), на відміну від інших речовин, вона розширюється і стає більш легкою. Пам'ятай, що пляшка з водою, яку необхідно по­містити в морозильну камеру, не по­винна бути наповнена. А ще з тієї ж причини лід плаває на поверхні води.

    Тож будь обережним, бо він не завжди буває міцним.

    Навесні, коли квітують плодово-ягідні культури, бувають заморозки. Щоб не дати загинути тим квіточкам і мати в майбутньому ягоди та пло­ди, потрібно сильно поливати росли­ни. Відома тобі висока теплоємність води збереже врожай.

    Звісно, що вода не горить, а допо­магає загасити вогнище. Але ж ти пам'ятаєш, що не всі речовини мож­на загасити водою, бо з деякими з них вода реагує з виділенням великої кіль­кості тепла (лужні метали), а з де­якими не змішується (бензин, бензин, олія).

    Природна вода має велику кількість домішок, серед яких є йони Каль­цію та Магнію, що робить її твер­дою. Тверда вода непридатна для господарських потреб. У ній пога­но намилюється мило, дуже важко вимити волосся, прати білизну, по­гано розварюються овочі, а в чайни­ках утворюється накип. Тимчасову твердість можна усунути кип'ятінням води або дією кальцинованої соди. А накипу в чайнику можна позбу­тися, закип'ятивши воду з доміш­кою оцту.

    Ти пам'ятаєш, що вода дуже актив­но реагує з негашеним вапном та при цьому виділяється велика кількість тепла. Тому гасити вапно потрібно дуже обережно та повільно.

    Густина води дорівнює 1 г/см3, тому її вага дорівнює об'єму. Про це ти бу­деш пам'ятати під час виготовлення розчинів певної концентрації.

    Тобі відомо, що води на нашій пла­неті багато! Майже 3/4 поверхні Зем­лі вкрито водою. І нашу планету пра­вильніше було б назвати не земним, а водяним шаром. Але основна її маса (95 %) — це солона вода морів та оке­анів. І тільки 5 % становить прісна вода, з яких 4 % міститься в льодо­виках. Тож практично людина може використовувати тільки 1 % води. Пам'ятай про це завжди та економ­но її використовуй. Економія води збереже енергетичні ресурси, які ви­користовуються для її перекачуван­ня з водоймищ, очищення та подачі до твого житла. А це так важливо для нашої країни сьогодні.

    Різноманітні хімічні речовини зна­ходяться в домашній аптечці. Серед них ті, про які ти дізнався на уроках хімії. Це гідроген пероксид, який спи­няє кровотечу та дезінфікує рани. Ти пам'ятаєш, що гідроген пероксид роз­кладається на воду та кисень:

    202 →2Н20 + О2

    Тому потрібно враховувати термін його зберігання, про що вказано на упаковці.

    Важливим антисептиком є іод, який має бути в аптечці у вигляді 5%-го спиртового розчину. Пам'ятай, що він викликає денатурацію білків мі­кробів, від чого вони гинуть. Тож ви­користовуй його для обробки поверх­ні шкіри навколо рани, щоб у неї не потрапила інфекція.

    На випадок отруєння тримай в ап­течці активоване вугілля, яке адсор­бує своєю поверхнею гази та розчи­нені у воді речовини, що можуть ви­кликати отруєння. Щоб не відбулося десорбції, через певний час після при­йняття активованого вугілля необхід­но вжити послаблююче.

    З тобою або твоїми близькими може статися втрата свідомості. Допомо­же відновити дихання 10%-й водне­вий розчин амоніаку — нашатирно­го спирту, який збуджує дихальний центр. Пам'ятай, що декілька кра­пель його наносять на ватку та під­носять до ніздрів.

    Ці всі речовини — твої помічники, але разом з тим можуть викликати отруєння, якщо не знати, як їм про­тидіяти. Дуже підступним ворогом може стати відома тобі речовина — чадний газ. Ти знаєш, що вій безбарв­ний, не мас смаку, запаху. Крім того, він приєднується до гемоглобіну за­мість кисню, транспортується кров'ю до всіх клітин, досягає головного моз­ку, викликаючи отруєння, яке може бути смертельним. При цьому люди­на тільки годі відчуває дію чадного газу, коли втрачає можливість руха­тись і не може самостійно забезпечи­ти собі народження свіжого повітря. Але чадний газ має слабку рису. Він зовсім не розчиняється у воді. Утому випадку, коли відомо, що тобі загро­жує отруєння чадним газом, захисти свої верхні дихальні шляхи змоченою водою тканиною і швидко залиш за­димлене приміщення. Пам'ятай, що чадний газ утворюється внаслідок не­повного згоряння всіх видів палива. Нагадай своєму батькові, що дуже не­безпечно знаходитись у зимовий пері­од в автомобільному гаражі, коли пра­цює двигун, а двері гаража зачинені.

    Вірогідність отруєння чадним газом у такому разі дуже велика.

    Дуже небезпечною для твого здоров'я є металева ртуть. Та сама ртуть, що міститься в термометрі та допомагає визначити температуру твого тіла. У термометрі ртуть знаходиться в гер­метичній скляній посудині. Але коли ртуть потрапляє в приміщення, вона перетворюється на небезпечного во­рога, який діє підступно. Унаслідок повільного вдихання навіть невеликої кількості ртутної пари може виник­нути хронічне отруєння. Його озна­ки: швидка втомленість, погіршен­ня пам'яті, нудота, головний біль, а інколи кровоточивість ясен, роз­лад шлунка. Ці ознаки з'являються не відразу. Найважча форма отруєн­ня ртуттю — це ураження нерпової системи, нирок.

    Щоб цього не трапилося, на все жит­ія запам'ятайте порали вчителів хі­мії та основ безпеки життєдіяльності відносно твоїх дій, якщо ти розбив ртутний градусник.

    1. Треба вивести із забрудненого приміщення людей та відкрити вікна, але не допускаючи протягу, щоб кульки ртуті не розлетілися по всій кімнаті та не осіли у вигляді дрібного ртутного пилу на стінах та меблях.

    2. Необхідно вдягнути вологу мар­леву пов'язку, щоб захистити ор­гани дихання, на руки надягти гумові рукавички. Ртутні горо­шинки можна зібрати спринців­кою в склянку з 2%-м розчином калій перманганату. Дрібні куль­ки краще позмітати пензликом на аркуш паперу, перенести в ту саму склянку, яку необхідно щільно за­крити кришкою. Ні в якому разі не слід збирати ртуть пилососом та викидати в каналізацію.

    3. Після збирання помітних для ока ртутних крапель необхідно про­вести дезінфекцію. Забрудне­ні місця слід змочити мильно-содовим розчином (400 г мила та 500 г кальцинованої соди на 10 л води) або розчином калій пер­манганату (20 г на 10 л Н20).

    4. Після дезінфекції приміщення необхідно провітрити протягом трьох діб, ураховуючи, що тем­пература не повинна бузи ниж­чою 20 °С.

    5. Якщо ртуть потрапила на одяг, спочатку промийте її в холод­ній воді протягом 30 хвилин — у мильно-содовому розчині за температури 70-80°С, потім зно­ву в холодній воді. Підошви взут­тя слід протерти розчином калій перманганату.

    6. Якщо ти виявив ртуть кількістю значно більше тієї, що містить­ся в термометрі, негайно повідом по телефону місцеві органи мілі­ції або відділ надзвичайних ситу­ацій міста.

    Добрими твоїми помічниками будуть препарати побутової хімії, але тільки втому випадку, коли ти будеш корис­туватися ними відповідно. У побу­ті ти користуєшся природним газом як паливом. Його основним компо­нентом є метан. На його спалюван­ня потрібно використовувати вдвічі більший об'єм кисню. Тому для пов­ного спалювання природного газу не­обхідно забезпечити доступ великої кількості повітря.

    Знання, отримані в школі, допомо­жуть тобі ефективно використовува­ти продукти харчування, засоби по­бутової хімії. Чи пам'ятаєш ти про те, що ферменти є білками, які за температури понад 40 °С денатуру­ють, що призводить до порушення їх природних властивостей. Не забу­вай про не під час користування ми­лом «Антип'ятин» з ферментними компонентами та застосовуй його у воді не вище вказаної температури.

    Звичайно, ти полюбляєш мед за його надзвичайний смак та цілющі влас­тивості. Він теж містить серед інших речовин білки, тому не пий гарячий чай з медом, бо мед утрачає свої влас­тивості в гарячій воді.

    Твій організм — це складний хіміч­ний комплекс із надзвичайно чіт­ким перебігом великої кількості ре­акцій. Щоб не порушити злагодже­ність хімічних процесів, необхідно стежити за тим, щоби продукти хар­чування містили всі необхідні хімічні елементи. Кожний хімічний елемент виконує певну фізіологічну функцію в організмі та міститься в певних хар­чових продуктах.

    Отже, ти розумієш, що отримай шкільні знання будуть допомагати тобі прийняти правильне рішення зберегти та зміцнити своє здоров'я, адаптуватися до певних змін у суспільстві та твоєму житті.

     

    Безкоштовний конструктор сайтів - uCozCopyright bazykvalentina © 2024