Бінарний урок з хімії, біології, основ здоров’я
У 8-9 класах існує проблема самовизначення учнів щодо вибору профілю навчання в старшій школі. Саме тому важливим на сьогодні є допрофільне навчання в школі, яке можна впроваджувати різними методами, формами, курсами.
Пропонований урок розроблено з метою допрофільного навчання, але через інтегрованість предметів та інтерактивні форми роботи.
Урок поєднує в собі різні форми роботи:
- елементи творчого навчання;
- розподіл по групах за емоційним станом учнів на початку уроку;
- профорієнтація груп за нахилом;
- робота в групах за професіями;
- виконання практичних робіт.
Цінним у пропонованому уроці є виконання практичних робіт з хімії та біології, адже саме в учнівському експерименті відбувається поєднання розумової діяльності з практичною.
Експеримент та чіткі висновки з нього — важливий засіб формування світогляду учнів у процесі засвоєння основ природничих наук.
Усі форми роботи, які використовувалися під час уроку, та раціональне їх застосування допомагають підвищити ефективність уроку, а отже, досягти головної мети — зацікавити школярів предметом; сформувати активну життєву позицію; розвивати творчі здібності; створювати ситуацію успіху, яка сприяє самовдосконаленню учня як особистості.
Тема. Значення розчинів у житті людини та її професійній діяльності
Цілі: узагальнити знання учнів про природу схильностей, здібностей і обдарованості; переконати учнів у необхідності знань своїх здібностей для вибору професії;
узагальнити знання учнів про розчини, їх застосування, фізіологічну дію на організм людини; формувати в учнів життєві компетенції та їх соціалізацію; формувати та вдосконалювати культуру спілкування в групах, уміння застосовувати набуті теоретичні знання в повсякденному житті.
Базові поняття: біологічні: домінантність півкуль, здібність, нахили, обдарованість; хімічні: розчини, масова частка розчиненої речовин, типи розчинів, застосування розчинів.
Тип уроку: інтегрований урок з хімії, біології та основ здоров’я , застосування здобутих знань.
Обладнання: диференційно-діагностичний опитувач (ДДО), розроблений Є. О. Климовим, методика «Квадрат інтересів», модифікована Є. М. Павлютенковим, картки для виконання практичної роботи; 9%-й розчин оцтової кислоти, 30%-й розчин спирту, 3%-й розчин іоду, 0,9%-й водний розчин NaСІ, 3%-й розчин гідроген пероксиду, 70%-й спиртовий розчин борної кислоти, різнокольорові прапорці, різнокольорові картки для оцінювання учнів.
Девіз уроку: «Знай! Умій! Використовуй!»
План-схема уроку
Етап уроку
|
Тривалість, хв
|
Форми й методи діяльності вчителя
|
Результат
|
І.Організаційний момент
|
2
|
Розподіл учнів по групах за їх емоційним станом
|
Гетерогенні групи з різними типами характеру
|
II. Розминка
|
10
|
Елементи творчого навчання — синектичний метод
|
Початковий етап засвоєння матеріалу
|
ІІІ.Мотивація уроку
|
5
|
Постановка проблеми
|
Зацікавленість учнів
|
IV. Актуалізація опорних знань
|
5
|
Робота в групах: перевірка домашнього завдання
|
Кооперативна творча діяльність
|
V. Узагальнення знань учнів
|
5
15
|
- Практична робота «Виявлення професійних схильностей»
- Робота в групах: профорієнтація груп за нахилом
|
Виявлення схильностей для майбутнього вибору професії. Застосування набутих знань про розчини в деяких професіях
|
VI. Підсумки уроку
|
2
|
Підбиття підсумків проведеної роботи
|
Проведення власної самооцінки й самоаналізу
|
VІІ. Рефлексія
|
2
|
VIIІ. Домашнє завдання
|
1
|
- Завдання за методикою особистісно-орієнтованого навчання.
- Твір-мініатюра
|
- Ефективне засвоєння матеріалу уроку.
- Профільність
на III ступені навчання
|
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
Учні заходять до класу та обирають прапорці певного кольору згідно свого настрою.
Колір-умовний знак настрою
|
Емоційний стан
|
Червоний
|
Захоплений, радісний
|
Зелений
|
Спокійний, урівноважений
|
Синій
|
Незадоволений, сумний
|
Фіолетовий
|
Тривожний, напружений
|
Учитель. Добрий день! Вітаю вас у нашій творчій лабораторії! Ви сіли до своїх груп, обравши за кольором прапорці, які більше відповідають вашому емоційному стану на початку уроку. Сподіваюся на те, що ваш настрій протягом уроку тільки покращиться, і запрошую всіх до співпраці.
ІІ. Розминка
Вправа «Асоціативна квітка». Серединка – слово «розчини». На пелюстках необхідно написати слово або словосполучення з поняттям «розчин» зазначивши їх фізичні властивості (колір, смак, прозорість).
Передбачувані відповіді: прозорі, солодкі, кольорові, солоні, кислі, непрозорі, каламутні, безбарвні.
Учитель. Уміння виділяти спільні та відмінні ознаки досліджуваних об'єктів допомагають пізнати світ. Що очікує нас на сьогоднішньому уроці? Це можна описати такими словами:
- повторювати;
- узагальнювати:
- аналізувати;
- систематизувати;
- виступати.
(Оголошення теми, мети, завдання уроку.)
Сьогодні ми не просто учні, а справжні дослідники. Для того щоб комфортно було працювати, проведемо аутотренінг.
Повторюємо за мною:
- Я – творча особистість.
- Я думаю, отже я існую…
- Я аналізую.
- Я хочу знати!
Емоційна рефлексія
Станьте в коло, протягніть уперед ліву руку й уявіть на ній усі ваші життєві знання. Протягніть уперед праву руку й уявіть на ній знання, з якими ви прийшли на сьогоднішній урок. Тепер з’єднайте руки. Так ваш життєвий досвід і спеціальні знання, об’єднані разом, сьогодні стануть у нагоді вам на уроці. А тепер візьміться всі за руки – так ви об'єднаєте знання кожного з вас для роботи на уроці й у групах.
Пригадаємо правила роботи групи.
Правила роботи груп
- Розмовляємо тихо.
- Висловлюємося по черзі.
- Не перебиваємо інших.
- Не критикуємо інших.
- Один за всіх — усі за одного.
IIІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. З шкільного курсу біології, історії, основ здоров’я та інших предметів вам уже відомо, що людина — це істота біологічна та соціальна. Перед вами три питання:
Хто ми є?
|
Згадайте, ви вже відповіли на перше запитання, коли вивчали характер людини
(Характер – це сукупність відносно сталих психологічних рис людини, які проявляються в різноманітних сферах її духовного життя і діяльності. Природною основою характеру є темперамент, типи нервових процесів, домінантність півкуль головного мозку.)
|
Чого бажає людина?
|
Дали відповідь і на друге питання, коли намагалися скласти модель особистості, здатної до самовдосконалення
( самопізнання (характеру, почуттів, здібностей); саморегуляція; самореалізація; самоствердження; самовиховання; самовизначення; самонавчання.)
|
Що може людина?
|
Залишилося відповісти
на третє...
|
IV. Актуалізація опорних знань
Самостійна робота в групах «Криголам»
Тест «Права чи ліва?»
Щоб згадати, хто ми — художники чи мислителі, з'ясувати, яка в нас домінантна півкуля, проведемо експрес-аналіз. Але для цього нам потрібне ваше домашнє завдання. Я пропоную вам від своїх груп показати лише одну вправу, яка переконливо доводить домінантність півкуль, але займе обмаль часу.
Учень групи 1. Переплетіть пальці рук. Зверху з'явився великий палець лівої руки (Л) чи правої (П)?
Учень групи 2. Зробіть в аркуші паперу невеликий отвір і подивіться крізь нього двома очима на якийсь предмет. По черзі заплющуйте то одне око, то друге. Предмет змішується, якщо ви заплющуєте праве око чи ліве?
Учень групи 3. Станьте в «позу Наполеона», схрестивши руки на грудях. Яка рука зверху?
Учень групи 4. Спробуйте зобразити «бурхливі оплески». Яка долоня зверху?
Усі результати учні записують у зошитах.
Перевіримо результати нашого дослідження:
Учитель. Ну, якщо ви не задоволені визначенням, тоді я додам вам іще: закиньте ногу на ногу. Тепер ви чітко визначитесь, хто ви від природи: лівша чи правша?
V. Узагальнення знань учнів
Учитель. Яка ж відповідь на питання «Що може людина?»
1. Індивідуальна робота учнів у групах за інструктивною карткою:
Практична робота «Визначення професійних схильностей»
Тема. Виявлення професійних схильностей
Мета: навчитися визначати з допомогою тестування свої професійні здібності.
Обладнання: диференційно-діагностичний опитувач (ДДО), розроблений Є. О. Климовим, методика «Квадрат інтересів», модифікована Є. М. Павлютенковим.
Хід роботи
Завдання 1. Розгляньте схему.
Типи професій за предметом праці
Людина-людина
1
|
Людина-техніка
2
|
Людина-природа
3
|
Людина-знакова система
4
|
Людина- художній образ
5
|
- Предмет праці: людина, групи, спілки, колективи людей.
- Предмет праці: технічні системи, механізми, матеріали.
- Предмет праці: рослини, тварини.
- Предмет праці: умовні знаки, шифри, коди, таблиці.
- Предмет праці: художні образи, умови їхньої побудови.
Завдання 2. Дайте відповіді на питання.
- Назвіть професії, у яких би ви змогли мати успіх.
- Що, на вашу думку, цьому може допомогти: успішність, стан здоров'я, особливості темпераменту, ваші інтереси і т.п.?
- Як до вашого вибору ставляться батьки, класний керівник, психологи?
- Назвіть позитивні моменти вашої майбутньої професії. Які складнощі можуть трапитися вам під час освоєння цієї професії?
Завдання 3. За допомогою опитувача Є. О. Климова (ДДО) проведіть дослідження професійних здібностей, дайте відповіді на кожне питання, вибравши лише одну відповідь: а) чи б). Дані занесіть до аркуша відповідей. (Додаток 2)
Завдання 4. Підрахуйте кількість знаків «+» у кожному вертикальному стовпчику, які відповідають п'ятьом типам професій за предметом праці.
Найбільша кількість балів (+) буде показником рівня визначення ваших схильностей до певного типу професій. Результат запишіть у висновки.
Лист відповідей
І
|
II
|
III
|
IV
|
V
|
1а
|
1б
|
2а
|
2б
|
3а
|
36
|
4а
|
4б
|
5а
|
5б
|
6а
|
7б
|
6б
|
9б
|
7а
|
10а
|
9а
|
8а
|
10б
|
86
|
11а
|
11б
|
12а
|
12б
|
ІЗа
|
13б
|
14а
|
14б
|
15а
|
15б
|
16а
|
17б
|
16б
|
19б
|
17а
|
20а
|
19а
|
18а
|
20б
|
18б
|
Л-П
|
Л-Т
|
Л-Л
|
Л-3
|
Л-Х
|
Примітка. Можливо, що однакову або майже однакову кількість балів ви наберете у двох-трьох вертикальних колонках. Схильності людей необов'язково вузько обмежені. Досить, якщо проведене тестування допоможе принаймні визначити галузь вибору професії, орієнтуючись на предмет праці. Тоді ви можете ще використати «Квадрат інтересів». Для цього вам потрібно буде самостійно опрацювати інструкції до «Квадрату інтересів».
Висновок
Вправа «Мікрофон»
Здібності – це сукупність таких психофізіологічних властивостей, які необхідні для успішного виконання однієї або кількох видів діяльності.
- Чи існує взаємозв’язок між схильністю і здібністю?
Під схильністю розуміють потяг прагнення до якого-небудь виду діяльності. Схильність і здібності часто відповідають одне одному і розвиваються разом, наприклад схильність до музики, малювання тощо.
- Яке значення має для людини визначення власних здібностей до конкретного виду діяльності?
Щоб правильно обрати професію.
- Назвіть тип або типи професій, до яких ви маєте здібності.
- Чи збігається ваше бажання опанувати певну професію з професійними здібностями?
Результати практичної роботи
Учитель. Підніміть руки ті, у кого тип професії за предметом праці Л-Л, Л-Т, Л-П, Л-3, Л-Х.
(Записуються на дошці кількісні характеристики.)
За результатами практичної роботи, яку ви щойно провели, найбільше учнів належать
до категорії людини —__ ,
а найменше — до_____ .
Назвіть відомі вам професії, які належать до цих категорій? Які психічні процеси притаманні людям цих типів?
Л-П: мікробіолог, медик, ветеринар і т.д. Притаманні ініціатива, самостійність у розв’язанні конкретних завдань, любов до природи…
Л-Л: екскурсовод, продавець, вчитель і т.д. Притаманні вміння находити спільну мову з різними людьми, терпіння, потреба в спілкуванні…
Л-Т: інженер, архітектор, кухар, і т.д. Характерні точність, акуратність, висока дисципліна, практичне мислення…
Л-З: фармацевт, економіст, топограф і т.д. Характерні абстрактне мислення, зосередженість, стійкість уваги…
Л-Х: модельєр, артист, перукар і т.д. Притаманні образне мислення, творча уява, цілеспрямованість, працелюбність…
2. Робота в групах
Учитель. Я пропоную кожній групі уявити себе спеціалістами таких професій:
1) медиків;
2) кухарів;
3) фармацевтів;
4) перукарів.
Перш ніж перейти до виконання завдань практичного характеру, необхідно повторити та узагальнити ваші теоретичні знання з теми «Розчини» й дати відповідь на питання, які будуть оцінюватися картками різних кольорів:
- червоний — правильна;
- зелений — неповна;
- жовтий — неправильна.
Результати вашої роботи заносяться до бланку відповідей. (Додаток 3)
А). Вправа «Карусель»
Учитель.
- Що таке розчин? Які розчини існують в організмі людини?
Розчин – це однорідна система. Цитоплазма, кров, лімфа.
- Які типи розчинів вам відомі?
Насичені, ненасичені, концентровані, розведені.
- Як називають компоненти будь - якого розчину? Чи можна змінити склад розчину?
Розчинена речовина та розчинник. Змінивши концентрацію розчиненої речовини та розчинника.
- Що таке масова частка розчиненої речовини, молярна концентрація розчину?
Це відношення маси розчиненої речовини до маси розчину. Відношення кількості речовини до об’єму розчину
- Чи впливають розчини на настрій людини? Наведіть приклади.
Використання парфумів, ефірних олій для інгаляцій, прийняття ванн та ін..
Б). Вправа «Знайди відповідність»
Учитель. Користуючись карткою (Додаток 4), поєднати стрілками розчини та їх застосування. Роботи підпишіть та здайте.
Код відповідей
В). Практична робота в групах за професіями
Учитель.У кожній групі на столах видані різні розчини, з різною масовою часткою.
Завдання. Із запропонованих вам розчинів виберіть той, який, на вашу думку, використовується у вашій професії.
Приклади розчинів:
- 9%-й водний розчин оцту; Кухар
- 3%-й водний розчин Н2О2; Перукар
- 3%-й спиртовий розчин іоду; Фармацевт
- 0,9%-й розчин NaС1. Медик
На аркуші паперу АЗ кожна група складає звіт за планом, а за 3-5 хвилин захищає свою роботу.
- Застосування розчину.
- Склад розчину.
- Визначити, які риси характеру повинні бути притаманні людям цих професій.
Групи отримують кольорові картки за відповіді.
VІ. Підсумки.
Учитель. Закінчується наш урок. Чи запам’ятали ви останнє питання уроку?
Що може людина?
Не завжди наші бажання співпадають з нашими можливостями, але в геніальної людини лише 1 % таланту, а 99 % — наполегливої праці.
Я хочу знову повернутися до початку уроку — того моменту, коли ви обирали прапорці. Чи змінився ваш емоційний стан? Обгрунтуйте.
Враховуючи вашу роботу на різних етапах уроку, я ставлю такі оцінки …
VІІ. Рефлексія
Метод «Незакінчене речення»
- На сьогоднішньому уроці для мене найбільшим відкриттям було …
- Ця інформація дозволила нам зробити висновок, що …
VIІІ. Домашнє завдання
Скласти твір-мініатюру «Мої знання — у майбутній професії».
Самостійно опрацювати «Квадрат інтересів» (за бажанням), глибше з'ясувати свої здібності, опрацювавши відповіді до практичної роботи.
Додаток 1 Обробка результатів до тесту «Права чи ліва?»
Отримані в цих чотирьох питаннях результати позначаються буквами П (права) та Л (ліва). Утворюється своєрідний шифр, який містить інформацію про особливості характеру.
П П П П — консерватор;
П П П Л — переважає нерішучість;
П П Л П —сильний артистичний характер;
П П Л Л — схожий на попередній, але більш м'який;
П Л П П — аналітичний склад розуму;
П Л П Л — слабкий тип, схильність до різних впливів;
П Л Л П — артистичність, вразливість;
П Л Л Л — аналітичний розум;
Л П П П — емоційний, вразливий до впливів;
Л П П Л — схожий на попередній, але більш м'який;
Л П Л П — дуже сильний характер;
Л П Л Л — сильний, внутрішня агресивність прикрита зовнішньою м'якістю;
Л Л П П — простота, непостійність інтересів;
Л Л П Л — м'якість, довірливість;
Л Л Л П — емоційність, необачливість;
Л Л Л Л — яскрава емоційність.
Додаток 2. Карта самооціновування здібностей за Є. О. Климовим (ДДО)
Код
|
Професійний нахил
|
Код
|
Професійний нахил
|
1а
|
Доглядати за квітами та тваринами
|
1б
|
Обслуговувати машини, прилади
|
2а
|
Допомагати хворим людям, лікувати їх
|
26
|
Складати таблиці, схеми, програми обчислювальної техніки
|
За
|
Стежити за якістю книжкових ілюстрацій, плакатів, грамплатівок
|
36
|
Стежити за станом розвитку рослин
|
4а
|
Обробляти матеріали (дерево, тканину, метал)
|
46
|
Доводити товари до споживача (рекламувати, продавати)
|
5а
|
Обговорювати науково-популярні книги, статті
|
56
|
Обговорювати художні книги, п'єси, концерти
|
6а
|
Вирощувати молодняк тварин
|
66
|
Тренувати ровесників чи молодших школярів у виконанні яких- небудь дій (трудових, спортивних, наукових)
|
7а
|
Копіювати малюнки, зображення, настроювати музичні інструменти
|
76
|
Управляти вантажопідйомником, транспортним засобом (підйомним краном, трактором)
|
8а
|
Повідомляти, роз'яснювати людям погрібні їм відомості в довідковому бюро, на екскурсії
|
86
|
Художньо оформляти виставки, вітрини або брати участь у підготовці п'єс, концертів
|
9а
|
Ремонтувати речі, вироби (одяї; техніку)
|
96
|
Шукати й виправляти помилки в текстах, таблицях
|
ІОа
|
Лікувати тварин
|
І10б
|
Виконувати обчислення, розрахунки
|
На
|
Створювати нові сорти рослин
|
І1б
|
Конструювати, проектувати нові види промислових виробів (машини, одяг)
|
12а
|
Розбиратися в протиріччях між людьми, переконувати, пояснювати, заохочувати, карати
|
126
|
Розбиратися в схемах, кресленнях, таблицях (перевіряти, уточнювати)
|
І13а
|
Працювати з гуртками художньої самодіяльності
|
136
|
Спостерігати, вивчати життя живих організмів
|
14а
|
Вивчати, ремонтувати (настроювати) медичні прилади, апарати
|
146
|
Надавати людям медичну допомогу в разі поранень, опіків та ін.
|
15а
|
Складати точний опис явищ, подій, які досліджуються з допомогою вимірювальних приладів
|
156
|
Художньо описувати, зображувати події, які спостерігаєш або уявляєш
|
16а
|
Проводити лабораторні аналізи в лікарні
|
166
|
Приймати, одягати хворих, вести бесіду з ними, призначати лікування
|
17а
|
Фарбувати або розмальовувати стіни приміщень чи поверхні виробів
|
176
|
Монтувати будинки, збирати машини
|
18а
|
Організовувати культпоходи ровесників або молодших школярів у театри, музеї, на екскурсії
|
186
|
Грати на сцені театру
|
19а
|
Виготовляти за кресленнями деталі, вироби, зводити будинки
|
196
|
Виготовляти креслення, копіювати карти
|
20а
|
Боротися з хворобами рослин, шкідниками лісу, саду
|
206
|
Працювати за комп'ютером
|
|